Gjermania po shkon drejt bllokimit: Çfarë do të ndodhë me ekonominë më të madhe të Evropës?

HomeLajme

Gjermania po shkon drejt bllokimit: Çfarë do të ndodhë me ekonominë më të madhe të Evropës?

Gjermania, ekonomia e katërt më e madhe në botë, po shkon drejt një bllokimi kombëtar që mund ta dërgojë atë në një tjetër recesion – një paralajmërim

Gashi: Masat e marra janë marketing për ministrin Arben Vitia!
VIDEO/ Polici pa maskë, dënon qytetarët në Prizren për mosmbajtje të maskës
Kufizimi i lëvizjes, policia dënon me gjobë 200 euro një qytetare nga Peja që po kthehej nga puna në shtëpi

Gjermania, ekonomia e katërt më e madhe në botë, po shkon drejt një bllokimi kombëtar që mund ta dërgojë atë në një tjetër recesion – një paralajmërim i madh, ndërsa vendet si Shtetet e Bashkuara po përpiqen të luftojnë rritjen e rasteve gjatë dimrit të coronavirusit.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha të dielën se Gjermania do të shkojë në një bllokim “të vështirë” duke filluar këtë javë, i cili do të vazhdojë gjatë periudhës së Krishtlindjes. Dyqanet dhe shkollat jo thelbësore do të mbyllen duke filluar nga e mërkura dhe tubimet e Krishtlindjeve do të ulen nga 10 vetë në vetëm pesë nga dy familje të ndryshme, raporton cnn.

Njoftimi vjen pasi Gjermania regjistroi gati 30 mijë infeksione të reja me coronavirus dhe pothuajse 600 vdekje brenda 24 orëve të premten, duke tejkaluar rekordet, transmeton Telegrafi.

Ministri i Ekonomisë, Peter Altmaier tha të hënën se mendon që vendi mund të shmang një recesion tjetër falë masave të mbështetjes së qeverisë. Reuters raporton se numri i njerëzve që do të punojnë me orë të reduktuara dhe do të kenë paga të subvencionuara nga shteti pritet të rritet.

“Është e mundur, nëse veprojmë me mençuri, të ruajmë edhe një herë substancën ekonomike të vendit”, tha Altmaier. Por, ai theksoi se kjo “varet shumë nga rrjedha e mëtejshme e ngjarjeve”.

Duke pasur parasysh shkallën e kufizimeve të reja, ekonomistët janë të shqetësuar. “Gjermania duhet të përgatitet për një recesion të dytë”, tha Jorg Krämer, kryekonomisti i Commerzbank.

Gjermania nuk është i vetmi vend që përballet me një situatë spirale shëndetësore. Koreja e Jugut gjithashtu ka dhënë alarmin në lidhje me rastet në rritje dhe mund të shpall masa të reja sociale të distancimit. Kryebashkiaku i Londrës po i kërkon qeverisë të mbyll shkollat për pushime më herët sesa ishte planifikuar, duke pasur parasysh një rritje të infeksioneve në qytet.

Në Shtetet e Bashkuara, ndërsa punonjësit mjekësorë përgatiten të shpërndajnë dozat e para të vaksinës Pfizer/BioNTech kundër COVID-19, parashikimi për infeksione dhe hospitalizime mbetet jashtëzakonisht shqetësues. Vendi është afër 300 mijë vdekjeve pasi arriti 200 mijë në muajin shtator. Është një kujtesë se ndërsa përhapja e vaksinave është një moment i rëndësishëm në një pandemi shkatërruese, ajo nuk do të jetë një kurë e menjëhershme për shëndetin binjak dhe krizat ekonomike.

“Pasi ishte historia relative e suksesit evropian në një valë të parë, Gjermania ka luftuar gjatë javëve të fundit”, tha Jim Reid i Deutsche Bank, në një shënim kërkimi të hënën. Bllokimi i ri, tha ai, do të ishte “një goditje afatshkurtër për aktivitetin dhe besimin, edhe nëse dëmi do të kufizohet nga njohuria e përhapjes së vaksinave të afërt”.

Në Wall Street, 2020 është bërë i njohur si viti i SPAC. Kompanitë e blerjes së qëllimeve të veçanta, ose të ashtuquajturat firma “kontroll të zbrazët” të ngarkuar me ndërprerjen e marrëveshjeve, kanë qenë në tërbim. Këto kompani mbledhin fonde nga investitorët duke dalë në publik dhe pastaj kanë dy vjet kohë për t’i dhënë ato para për të punuar.

Sipas Goldman Sachs, 206 SPAC kanë mbledhur një rekord prej 70 miliardë dollarë në të ardhurat e IPO këtë vit, një rritje pesëfish nga 2019. Një numër rekord i SPAC gjithashtu njoftoi ose mbylli marrëveshje bashkimi.

Kompanitë si DraftKings dhe prodhuesi i kamionëve elektrikë Lordstown Motors dolën në publik në vitin 2020, duke u bashkuar me SPAC, një rrugë më e shpejtë se një IPO tradicionale. Aksionet e të dy kompanive janë ngritur në qiell që nga ajo kohë, duke ndihmuar në ngritjen e interesit për procesin.

Vrulli pritet të vazhdojë në 2021, me një mur kapitali që ende pret të vendoset.

Goldman vlerëson se 61 miliardë dollarë në të ardhurat e IPO të kapitalit të mbledhura nga 205 SPAC “aktualisht po kërkon për synimet e blerjes”. Këto para duhet të gjejnë një shtëpi në 2021 ose 2022, ose do të duhet t’u kthehen investitorëve.

Deri më tani, kompanitë elektrike dhe autonome të veturave kanë qenë ndër synimet më të njohura të SPAC. Por, ka vetëm kaq prej atyre firmave atje, që do të thotë se fusha e interesit do të duhet të zgjerohet.

“Ekziston një çekuilibër midis ofertës dhe kërkesës, me më shumë kapital të mbledhur dhe objektiva më pak të dukshëm”, tha Dirk Albersmeier, bashkë-drejtuesi i bashkimeve globale dhe blerjeve të JPMorgan.

Ndërsa, nxehet konkurrenca për synimet e pushtimit nga SHBA, më shumë nga ato para mund të shkojnë në Evropë dhe Azi, vuri në dukje Albersmeier.

Kërkesa masive për kompanitë me rritje të lartë tashmë po ringjall diskutimet nëse vlerësimet janë shumë të shtrira dhe po shkojnë drejt një rënie. Kërkesa midis SPAC mund të ushqejë vetëm atë frikë.

Me kaq shumë hapësira të përqendruara në teknologji dhe me një kornizë kohore të kufizuar për të vendosur kapitalin, blerësit e ardhshëm mund të përfundojnë “të bëjnë ofertat e tyre”, tha Albersmeier.

Autorizimi i vaksinës Pfizer (PFE) dhe BioNTech kundër COVID-19 në Shtetet e Bashkuara është një rast i rëndësishëm për shkencën, ekonominë dhe njerëzimin. Gjithashtu është një prodhues i madh parashë për kompanitë që krijuan vaksinat.

Analistët e Wall Street parashikojnë që Pfizer dhe Moderna (MRNA) – vaksina e të cilëve është në radhë për t’u rishikuar nga rregullatorët – do të gjenerojë 32 miliardë dollarë të ardhura nga vaksina e coronavirusit vetëm vitin e ardhshëm.

Kjo nuk merr parasysh vullnetin e mirë që do të marrin këto kompani duke ndihmuar në dhënien fund të pandemisë më të keqe në një shekull. Efekti është rritur për Moderna, një kompani e re bioteknologjike për të cilën pak njerëz kishin dëgjuar para vitit 2020, transmeton Telegrafi.

Aksionet e Pfizer janë rritur vetëm 10.7 për qind këtë vit, duke arritur fitimin e S&P 500 me 13.4 për qind. Por aksionet e partnerit gjerman BioNTech, që tregtojnë në New York, janë rritur më shumë se 275 për qind, duke e vlerësuar kompaninë me 30,7 miliardë dollarë.

Aksionet e Moderna janë ngritur në qiell, 702 për qind këtë vit, duke i dhënë kompanisë një kapak tregu prej 62.1 miliardë dollarësh. Investitorët i shohin rezultatet e efikasitetit dhe sigurisë për vaksinën e saj coronavirus si një vërtetim i të gjithë tubacionit të produkteve Moderna.

Por. fitimet nga shitja e vaksinave po tërheqin gjithashtu kritika. Më shumë se 1.6 milionë njerëz tani kanë vdekur shkaku i virusit në botë.

“Absolutisht është e gabuar që kompanitë e barnave si Pfizer dhe Moderna të bëjnë përfitime dhe drejtuesit e tyre të bëjnë pasuri të jashtëzakonshme personale, nga vaksinat COVID-19 që janë subvencionuar aq shumë dhe mbështetur nga taksapaguesit amerikanë”, tha Eli Zupnick, një zëdhënës për Accountable.US, një vëzhgues progresiv dhe një grup i avokimit të pacientëve. /Telegrafi/