Qeveria e ardhshme VV-PDK në qershor, ja kush do të jetë kryeminsitër!

HomeLajme

Qeveria e ardhshme VV-PDK në qershor, ja kush do të jetë kryeminsitër!

Edhe pse ende nuk ka marrë vendim zyrtgar, interpretimet e aktgjykimit eventual nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës për dekretin e tij për të nomunuar A

Votohet Qeveria, Avdullah Hoti kryeministër
Zyrtare: KQZ shpall rezultatet preliminare – Shpejtim Bulliqi i LVV-së fiton Podujevën
Kerkese nga Elvis Naci: Përzemërsisht ju Lutem ta shperndani masivisht kete Njoftim.

Edhe pse ende nuk ka marrë vendim zyrtgar, interpretimet e aktgjykimit eventual nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës për dekretin e tij për të nomunuar Avdullah Hotin kandidat për kryeminsitër të Kosovës, kanë vërshuar jo vetëm mediet dhe njohësit e rrrethanave kushtetuese por edhe të tjerët, shkruan Botapress.

Përderisa njëra palë pretendon se tashmë vendimi është marrë me vota 7 me 2 në favor të Dekretit të Presidentit, pala tjetër pret që Aktvendimi i Gjykatës Kushtetuese të jetë vetëm interpretim i Kushtetutës e jo “dekretim” i dekretit të Presidentit se kush mund të jetë mandatari i ardhshëm i Qeverisë së Kosovës.

Në këtë drejtim flitet edhe për një vendim neutral në favor të asnjërës palë apo rikthim të gjendjes në kohën e pas mocionit të fundit.

Duke e parë edhe këtë mundësi, Xhek Rexhaj një njohës i zhvillimeve politike jo vetëm në LDK por edhe më gjërë ka paraparë mundësinë e krimit të një koalicioni qeverisë LVV – PDK. Me këtë rast sipas Rexhajt, në shenjë kompromisi, kryeministër mund të bëhet Glauk Konjufca.

Mundësinë e një koalicioni VV-PDK nuk e kanë përjashtuar zyrtarë të lartë të këtyre dy partive politike përfshirë edhe vetë Glauk Konjufcën.

Fundi i majit dhe fillimi i qershorit mund të sjellë zhvillime të reja e të papritura në skenën politike të vendit.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0